Wyborna kropla – trunki na każdą okazję

Trunki przy stole

Jedzenie bez trunków – to gorsze niż jedzenie bez towarzystwa. Kto ma odpowiednie wino w kieliszku, nigdy nie będzie sam. I na odwrót – towarzystwo przy stole pozbawionym trunków jest absolutnie nie do pomyślenia. Alkohol nie tylko rozwiązuje języki i pobudza do rozmowy – ma także medycznie udowodnione zalety: czyni potrawy strawniejszymi. pomaga w trawieniu. Nie trzeba dodawać – używany w miarę.

Większość osób podchodzi do wina ze świętą bojaźnią; po głowie kołaczą się im roczniki, gatunki i ośrodki uprawy, tworząc węzeł nie do rozplątania. Zaprawdę, wino może stanowić przedmiot wiedzy operującej tajemnym słownictwem, gdy się zbiorą znawcy. Nie oznacza to jednak wcale, że jest to dziedzina niedostępna dla innych. Przeciwnie, dysponując garścią podstawowych zasad, możecie Państwo występować w roli dobrego szafarza wina! Powiemy Wam na przykładzie pokazanych kieliszków – co trzeba wiedzieć na ten temat.

Zasady podawania napojów dla początkujących

Zasady podawania napojów dla początkujących

Jako dodatek do jedzenia trzeba kupować z zasady tylko wina wytrawne — zarówno białe, jak i czerwone. Słodkie nie są odpowiednie. poza tym są niestrawne. Wytrawne nie znaczy jednak kwaśne, lecz cierpkie. Niemieckie wina wytrawne można poznać po żółtej pieczęci lub po oznaczeniu na etykiecie: „wytrawne”. Wina francuskie, włoskie lub szwajcarskie są przeważnie wytrawne.

Jeżeli do jakiegoś zestawu dań podaje się kilka gatunków win, wówczas najpierw należy podawać wina lżejsze, a potem cięższe; zawsze najpierw białe, a potem czerwone.

Wina różowe, mimo iż od jakiegoś czasu są bardzo popularne, mniej się nadają jako dodatek do jedzenia, chyba że do lekkich przekąsek. Polecane są jako aperitif. Woda mineralna zawsze powinna być na stole w wystarczającej ilości. Do neutralizowania smaku, zaspokojenia pragnienia łub po prostu dla osób, które nie piją alkoholu. Słodkie soki nie są odpowiednim dodatkiem do jedzenia.

Kubełek do szampana z kostkami lodu i zimną wodą jest nie tylko bardzo dekoracyjny, lecz także użyteczny do chłodzenia otwartych butelek wina.

Aperitif

Sherry lub porto są niezastąpione jako aperitif. Obok nich pojawiają się jednak stale nowe napoje do pobudzania apetytu. Obecnie na przykład kir.

Wino białe

Dobry kieliszek do białego wina jest z cienkiego szkła i lekko zwęża się ku górze. Dzięki temu pijący dobrze czuje jego bukiet. Wina własnej produkcji można pić z kieliszków z grubego szkła bez nóżek.

Kieliszek powinien się lekko zapocić, jeżeli — jak to jest w zwyczaju — napełnia się go do około trzech czwartych wysokości Temperatura wina: 10–12 stopni. Wino białe pije się do: białego mięsa (drób, cielęcina, ryba), potraw z jaj i makaronów, warzyw i zapiekanek ziemniaczanych. jeżeli te potrawy nie są zbyt ostro przyprawione.

Burgund

Kieliszek do burgunda ma klasyczny kształt dużego balonu, po jego wewnętrznych ściankach wznosi się bukiet tego słynnego czerwonego wina do nozdrzy pijącego. Kieliszek ujmuje się za nóżkę, lekko kołysze winem, a następnie wącha! Kieliszek do burgunda napełnia się zawsze tylko do jednej trzeciej wysokości.

Beaujolais primeur, aczkolwiek wywodzi się od burgunda, pije się ze zwykłych kieliszków w kształcie balonów podawanych w bistro (0.12 I). a nawet ze zwykłych małych szklaneczek do wody.

Temperatura win: stary burgund —16-18 stopni. W żadnym wypadku temperatura pokojowa! Beaujolais primeur: 12 stopni.

Pije się do: ciemnego mięsa (wołowina, dziczyzna), mięsa wędzonego, ostro przyprawionego ragout. do zapiekanek i sera.

Bordeaux

Tulipan był wzorem dla pięknej formy tego kieliszka, którą wielbią znawcy czerwonego wina. Ich zdaniem moc sławnego wina nigdzie nie może się uwydatnić lepiej niż w tym kieliszku. Można go też oczywiście używać i do innych win czerwonych. Przed wypiciem wina nie można zapominać o jego łagodnym kołysaniu (patrz burgund!).

Kieliszek do bordeaux napełnia się tylko do jednej czwartej wysokości. Bordeaux, podobnie jak burgund, otwiera się już na początku obiadu, aby wino „złapało” powietrze.

Bardzo stare wina czerwone powinno się dekantować, tzn. powoli przelewać do karafki, tak aby osad pozował w butelce. Zawodowcy stawiają pod spodem świecę, żeby rozjaśnić ciemną butelkę.

Koniak

W kieliszku koniakowym można podawać również ar-maniak, calvados, wódki owocowe, grappę lub inne trestery. Alkoholu nie nalewa się więcej niż na szerokość palca. Temperatura: koniaku i armaniaku — pokojowa. Jeżeli są zimniejsze, trzeba ująć dłonią kieliszek od spodu i wyregulować temperaturę przez kołysanie.

W przypadku wódek owocowych i tresterów kieliszki oziębia się lodem, a dopiero potem wlewa się wódkę o temperaturze pokojowej (bez lodu). Calvados można pić — zależnie od jego wieku — ciepły jak koniak lub zimny jak wódkę owocową. Wypróbujcie Państwo sami, jak lepiej smakuje!

Szampan

Spiczasty kształt kieliszka, z nóżką lub bez, jest najodpowiedniejszy do szampana lub sektu. Jednakże przez jakiś czas ostatnim krzykiem mody były płaskie, szerokie czarki, mimo że prawie nie uwidaczniały się w nich bąbelki musującego wina. Szampana nalewa się zawsze na szerokość palca od górnego brzegu kieliszka — kieliszek pusty od połowy nie zdaje egzaminu.

Temperatura szampana: 8-10 stopni. Żelazna reguła: im lepszy szampan, tym mniej zimny. Nigdy lodowaty! Zbyt niskie temperatury tłumią bukiet zapachowy i smak.

Pije się: szampana wytrawnego (brut) lub sekt (ekstra dry) — do wszystkich dań obiadu, Jako aperitif — obecnie numer jeden! Do deseru odpowiednie są również gatunki słodkie.

Piwo

Tradycyjny kielich do piwa ma zmodyfikowany kształt tulipana. Można jednak równie dobrze pić piwo z kufli, kubków lub wysokich spiczastych kieliszków (piwo pszenne). Właściwa pielęgnacja kieliszków jest w przypadku piwa jeszcze ważniejsza niż w przypadku innych trunków. Nie można ich myć środkami czyszczącymi — trzeba zawsze używać czystej wody! Inaczej piana opadnie w ciągu kilku sekund.

Podczas nalewania kielich do piwa trzeba trzymać zawsze ukośnie, a piwo ma . spływać powoli (piwo pszenne w miarę możliwości jeszcze wolniej).

Temperatura piwa: 10 stopni. Piwo pije się przeważnie o wiele za zimne. Wskutek tego traci ono na smaku! Pije się do: wieprzowiny
(gulasz), bardzo ostrych egzotycznych potraw (curry, peperoni). hamburgerów, sera z gór Harzu i śledzi.

Wódki czyste

Żytniówka. spirytus i wódka to trunki, które pije się z małych kieliszków na nóżce lub z grubych „stopek”. Do podwójnych porcji wódek służą wyższe szklaneczki.

Temperatura wódki: wódki czyste powinny być zawsze podawane z lodówki, a kieliszki nawet z zamrażalnika. W ciepłym powietrzu pokrywają się natychmiast mgiełką, dzięki czemu wyglądają szczególnie apetycznie.

Pije się do: bardzo tłustych potraw jako środek ułatwiający trawienie. Akwawit również jako napój — do tłustych potraw rybnych. Wódkę podaje się również — rosyjskim zwyczajem — jako aperitif.